Kaotusest taastumine – süsteemne lähenemine leinale
Seetõttu tunded, mida sa tunned, on samuti normaalsed ja loomulikud.
Probleem seisneb aga selles, et meid kõiki on õpetatud uskuma, et need tunded on ebanormaalsed ja ebaloomulikud.
Samal ajal, kui lein on normaalne ja loomulik ning ilmselgelt kõige võimsam emotsioon, on see enim tähelepanuta jäetud ning vääriti mõistetud kogemus. Seda tihtipeale mõlema – nii leinaja kui ka inimeste poolt, kes tema ümber on.
Kui keegi, keda sa armastad, sureb peale pika haiguse käes kannatamist, võid sa tunda kergendustunnet, et su armsama kannatused on läbi. See on positiivne tunne, kuigi see on seotud surmaga. Samal ajal võid taibata, et rohkem sa teda enam ei näe ega saa puudutada. See võib olla väga valulik sinu jaoks. Need konfliktsed tunded – kergendustunne ja valu – on üdini normaalsed reaktsioonid surmale.
Aga lahutus? Kas seal on ka konfliktseid tundeid? Jah. Sa võid tunda ehedat vabaduse tunnet nüüd, mil lahingud on läbi. See on positiivne tunne. Samal ajal võid sa karta, et sa ei leia enam mitte kunagi enda kõrvale nii „ilusat/head hoolitsejat” vms. Need konfliktsed tunded – vabadus ja hirm – on loomulikud reaktsioonid kaotusele.
Samal ajal, kui surm ja lahutus on ilmselged, on tuvastatud väga palju teisigi kaotuse kogemusi, mis leina võivad esile tuua. Nende hulgas on:
- – lemmiklooma surm
- – kolimine
- – kooli alustamine
- – endise elukaaslase surm
- – abielu
- – kooli lõpetamine
- – sõltuvuste lõpetamine
- – suured muutused tervises
- – pensionile jäämine
- – finantsilised muutused – nii positiivsed kui ka negatiivsed
- – puhkused
- – probleemid seadusega
- – tühi pesa (nt kodust lahkunud lapsed) jpt.
Tihtipeale neid tavapäraseid elukogemusi ei nähta leinasündmustena. Tegelikkuses aga leiname me kõikide suhete kaotust, mis on meie jaoks olulised, seega emotsionaalsed.
Lisaks on tuvastatud mitmeid täiendavaid kaotusi, s.h. usalduse kaotus, turvatunde kaotus, kontrolli kaotus oma keha üle (füüsiline või seksuaalne väärkohtlemine) jpt. Ühiskond endiselt ei tunnista neid kui kaotusi ega ka kui leinateemasid.
Usalduse kaotusega seonduvaid sündmuseid kogevad peaaegu kõik ja nendel võib olla suur, eluaegne negatiivne mõju. Võib-olla oled sa kogenud usalduse kaotust vanema suhtes, usalduse kaotust jumala suhtes või usalduse kaotust mõnes muus suhtes. Kas usalduse kaotus on leina teema? Vastus on – jah. Ja leinaga toime tulemise probleem, mida see põhjustab, on sama. Lein on normaalne ja loomulik, kuid me oleme halvasti ettevalmistatud sellega toime tulemiseks. Lein on seotud murtud südamega, mitte murtud mõistusega. Kõik pingutused ravida südant mõistusega ebaõnnestuvad sellepärast, et mõistus on vale tööriist selles töös. See on sama, kui püüda maalida haamriga – see ainult tekitab segadust.
LEIN JA TAASTUMINE
Usu- ja spirituaalsed liidrid on välja toonud sajandeid, et me peaksime vaatama kaotust kui võimalust isiklikuks spirituaalseks arenguks. Samas, tänapäeva elu intensiivselt emotsionaalsest valust läbi käimine on vääriti mõistetud protsess, kus enamustel meist on väga vähe aimu, kuidas reageerida kaotusele.
- Taastumine tähendab paremat enesetunnet.
- Taastumine tähendab kontrolli kinnistamist olukorra üle, mitte olukorra kontrolli sinu ja sinu õnne üle.
- Taastumine tähendab uue tähenduse leidmist elule, hirmuta saada taaskord haiget.
- Taastumine tähendab võimet meenutada rõõmsaid mälestusi valuta ning kahju- või kahetsustundeta.
- Taastumine tähendab tunnistamist, et on üdini normaalne tunda aeg-ajalt kurbust ja rääkida nendest tunnetest sõltumata sellest kuidas teised sinu ümber reageerivad.
- Leinast taastumine tähendab seda, et sa andestad teistele, kui nad ütlevad või teevad asju lähtuvalt nende teadlikkuse puudumisest leina kohta.
- Taastumine tähendab seda, et ühel päeval sa avastad, et sinu võime rääkida kaotusest, mida sa kogenud oled, on tõepoolest normaalne ja terve.
- Kõige olulisem – taastumine tähendab oskuste omandamist, mida oleksime pidanud omandama juba lapsepõlves.
Need oskused lubavad meil toime tulla kaotusega otsekohe. Enamus meist on teadlikud, et puuduvad garantiid, et meie armastatud inimesed on elus, kui me koju läheme. Need, kes on kogenud lahutust, teavad, et ei ole olemas garantiid abikaasa armastuse kohta, kui me koju jõuame. Kaotusvalust taastumise oskused tervendavad sinu südant, kui see murdub ja lubavad sul omakorda osaleda kõikides oma suhetes sajaprotsendiliselt.
Ilmselgelt ei ole paljutähendavast emotsionaalsest kaotusest taastumine lihtne ülesanne. Taastumiseni viivate sammude astumine eeldab sinult tähelepanu, avatud meelt, tahet ja julgust.
Lõpetamata lein loob ülivalvsaid enesekaitse vorme, et kaitsta meid võimalike emotsionaalsete valude eest. Paraku aga piirab selline ettevaatlikkus meie võimet olla avatud, usaldav ja armastav, mis omakorda määrab juba ette hukule meie järgmise võimaliku suhte.
Lein on juba iseenesest, ilma lisa komplikatsioonidetagi, keeruline. Paraku aga võivad mitmed tegurid ühenduda meie reaktsiooniga kaotusele, piirates seeläbi meie paranemist.
Kursus “Kaotusest taastumine” aitab sul vältida mõningasi lõkse, mis sind sinu paranemise teel pidurdada võivad.
Väärinformatisooni üks kõige lõhkuvamaid osasid on arvamus nagu ei saaks kunagi „üle saada“ lapse surmast. See igati väär väide on loodud vanematele, kellel on laps surnud. Kuid seda kasutatakse ka teiste kaotuste puhul. Selle tulemusena lapse kaotanud vanemad või teised kaotust kogenud hakkavad otsima infot ja emotsioone, mis sobituksid valega.
Märksa täpsem oleks küsida: „Kas on võimalik unustada oma last/kaasat/vanemat?“ Loomulikult on vastus – ei! „Mitte unustama“ segatakse ebaausalt ära väitega „mitte üle saama“.
Selline kurnav mõte hoiab leinaja südame igavesti murtuna, ei võimalda mitte mingisugust tervenemist ning enamjaolt piirab märgatavalt ka meeldivaid mälestusi, mis seostuvad antud suhtega.
Leinajad on vägagi altid kaotusega seonduvatest tingimustest rääkima ning läbi vaatama seda suhet, mis neil oli. (Selline läbivaatus kaasneb iga kaotusega.) Järelikult võib tõhus leinast taastumine alata peaaegu, et kohe. Siis on üsna kerge seda ülevaatust teha ning avastada suurt hulka väljendamata jäänud tundeid suhetes. Ka kõige armastavamad ja täiuslikumad suhted võivad lõppeda teatavas mõttes poolikutena.
Leinajad vajavad ja tahavad kaotusest rääkida. On üsna tavaline, et pere kohe pärast ühe liikme surma rääkima hakkab, seda teha tahab. Ka pärast lahutust, pensionile jäämist, lemmiku surma, töö kaotust kui ka muud psüühilist muutust on vägagi tavaline, et tahetakse rääkida nii heast kui ka halvast, mis selles suhtes oli.
Kaotusest ja suhtest rääkimine on iseenesest väga head ja olulised, kuid sellest ainuüksi ei piisa, et end taas tervikuna tunda. Meil tuleb veel täiendavaid meetmeid kasutusele võtta, et saaks lõpetatusse viia valu, mis suhtest rääkides välja tuleb.
Kursus “Kaotusest taastumine – süsteemne lähenemine leinale”
Kestvus: 16h veebiõpet ja 6h iseseisvat tööd
Asukoht: Veebikeskkond Zoom
Aeg: Neljapäeviti kell 18.00-20.00 järgnevatel kuupäevadel:
29.09; 06.10; 13.10; 20.10; 27.10; 03.11; 10.11; 17.11
Tasu:
Varane broneerija: 290 eur, kehtib kuni 29.08.22
Tavahind: 360 eur/osaleja, alates 30.08.22. Tasuda on võimalik kahes osas.
Kursust on võimalik samuti läbida 1:1’le formaadis. Tasuda on võimalik kahes osas.
Kursus inimesele, kes:
- – leinab kas hiljutist või ammust kaotust
- – soovib õppida teadlikku leinamist
- – soovib toetada loomuliku leina kulgu
- – on valmis tegema samme leinaprotsessi toetamiseks
8 kohtumise jooksul:
- – õpid ära tundma ning teadvustama enda leina ning sellega toimetulekumehhanisme ja valu eest põgenemise viise;
- – inventeerid kogu oma elu kaotusi ja valid välja sealt ühe, mis Sind on enim mõjutanud;
- – koged ja ka teostad teadlikke samme, et tuua lõpetatust emotsionaalsesse valusse, mida Sa oma kehas ja mõtetes kaasas senini kandnud oled;
- – koged, kuidas lein muutub konkreetsemaks ja selgemaks.
Süsteemne 8-sammuline kursus “Kaotusest taastumine – süsteemne lähenemine leinale” on suunatud täiskasvanutele, kes soovivad oma värsket või aastakümnete pikkust leina läbi käia teadlikult. Lein tundub tihtipeale hoomamatu ja kõike hõlmav, mis võib salakavalalt taustal juhtida, mõjutades otsuseid ja valikuid elus. Meie esmane reaktsioon on selle eest põgeneda. Leinata saab vaid seda kogedes ja lubades selles endal olla ning seejärel sealt edasi liikuda uue loomise juurde.
Kursus põhineb uuringutepõhisele meetodile “Kaotusvalust taastumise meetod”, Imago suhteteraapiale, praktilistele kogemustele ning täiendavatele psühholoogia-alastele teadmistele suhetest ning suhtenõustamisest.