fbpx

Tihtipeale räägitakse traumast kui sündmusest, mida inimene kogenud on ja mis on mõjutanud emotsionaalselt tema elukäiku olulisel määral. Toon siin olulise erisuse, millega ka teraapias eraldiseisvalt töötan, kuigi need kaks on omavahel tihedalt põimunud. Eraldan siinjuures sündmuse, mis on emotsionaalselt tugevalt raputanud inimest, see võib olla traagiline sündmus või järjepidev vägivald, nii emotsionaalne kui ka/või füüsiline, kaotus laiemas mõistes. Ja teine pool on selle sündmuse ja kaotuse emotsionaalne mõju inimesele, tema uskumuste süsteemile ja kehale.

Teraapias on võimalik minna traagilise sündmuse hetke, sealt alguse saanud hirmude, võibolla jõuetuse jms tunnete vabastamiseks ja kogemuse muutmiseks. Teine vaatenurk, mis on ääretult oluline ja mida mina nimetan traumaks – on reaktsioon sellele sündmusele, laiemas mõistes kaotusele. Elumuutvatest sündmustest sünnivad/muutuvad meis uskumused – kuidas näeme ja kogeme elu, iseennast, teisi. Traagilised kogemused on emotsionaalselt väga intensiivsed, mistõttu uskumuste süsteemis võib muutus toimuda hetkega ja juurduda sügavuti, muutudes juuruskumuseks. Juuruskumuste järgi toimb meie alateadvus, mis on omamoodi justkui meie sisemine programm, mis suunab meie otsuseid, valikuid, seda kuidas näeme ja kogeme elu. Võibolla oled isegi märganud kuidas ütled konkreetseid lauseid endale, võibolla ka pahandad enda peale korduvate lausetega või näed valu seal, kus seda tegelikult ei ole. Ja võib ka nii olla, et Sa ei märkagi traagilise sündmuse mõju endale ja usud, et see ei mõjuta Sind üldse.

Enda kogemusest lähtuvalt saan kinnitada, et traumareaktsioonis võib olla aastakümneid, kuniks ühel hetkel kaotusele ja traumaatilisele kogemusele otsa vaadates tulevad esile varjuküljed, mis on pikalt kaasas käinud. Ausalt öeldes oli see teadvustamine minu jaoks ehmatav, millele järgnes lein, leinates seda, kuidas oleksin tegelikult võinud elu elada, valuvabalt. Hakkasin selgelt märkama enda vastutuse kohta, oma käitumise ja valikute läbi, mida juhtisid eelarvamused, uskumused, kuidas asjad on, sh ka hirmud, nägemata reaalset pilti. Minu jaoks on väga palju olulist esile tulnud läbi leinatöö ja loomulikult ka läbi oma transpersonaalse psühholoogia õpingute ning järjepidevate täiendõpete.

Soovitan vaadata traumaekspert Gabor Mate videosid, millest ühte jagan ka Sinuga siin: https://www.youtube.com/watch?v=nmJOuTAk09g

“Igaüks on oma õnne sepp” ütleb Eesti vanasõna – kuidas Sinul iseenda õnne loomisega läheb?

etET