Baasteadmised leinast ja leinaja toetamisest

Lein on emotsionaalne, mitte mõistusekeskne. Selleks, et olla toetajaks leinajale, on oluline osata valu sees kohal olla, sealt inimest päästmata, tunnetest välja tõmbamata ning lisamata sõnumit, et ta teeb taaskord midagi valesti ja nii ei tohi tunda.

Lein ei vaja analüüsi ega parandamist.

Kaotusvalu on kogemus, mille eest inimene soovib põgeneda. Valu eest põgenemine – selle alla surumine, tõrjumine, mõtete eemale juhtimine on inimese loomulik impulss. Kui pealtnäha tundub, et enda elustiili aktiivseks muutmine, ületegutsemine, mõtete mujale suunamine või mõni muu tervislik või ebatervislik valik justkui aitabki valust eemalduda, on kahjuks see kujutelm petlik. Valu tuleb esile, ka siis kui kaotusest on möödas 30 aastat või enamgi.

Praktiline koolitus on suunatud eriala professionaalidele, terapeutidele, kogemusnõustajatele ja kõigile teistele, kes puutuvad kokku leinajatega või on tekkinud vajadus lähedast leinas toetada.

Praktiline koolitus “Baasteadmised leinast ja leinaja toetamisest” koosneb teoreetilisest osast ja praktilistest harjutustest leina teemal, fookusega leinaja toetamisel.

Julgus olla kohal ja toetada kaotusvalus inimest on oluline oskus, mille oleme oma moodsa kultuurikihi alla kaotanud.

Kaotusvalu ja lein võivad sündida erinevatest olukordadest – alati ei pea selleks olema kellegi surm, vaid ka erinevates muudes olukordades võime leinata – oma katki läinud suhet, töökaotust, lähedase välismaale kolimist.

See on koolitus, mida peaksid tegelikult kõik inimesed läbima, kuna müüte ja eksiarvamusi leina ümber on veel uskumatult palju (nt see, et lein kaasneb vaid inimese surmaga). Meil kõigil on lähedasi, kes ühel hetkel leinareaktsioonidega kokku puutuvad ja omades baasteadmisi saame palju enam neid toetada, päriselt kuulata ja leinaprotsessi normaliseerida. Olen ise elus palju kaotusvalu kogenud ja arvasin end teadvat leinast juba piisavalt, aga tegelikult sain üliolulisi taipamisi, mis liigutasid pisarateni. Südamest tänulik!

Kristiina Kase

Koolitusel käsitleme järgmiseid teemasid:

 • – leina definitsioon
 • – lein ja leinareaktsioonid
 • – leinaja toetamine
 • – praktilised harjutused

Töötub sisaldab täiendavalt järgmist:

 • – manuaal leinast ja leinaja toetamise kohta (väärtuses 15 eur)
 • – “Uskumused leinast” töövihik leinajaga töötavale spetsialistile (väärtuses 39 eur)
 • – praktikagrupp

KOOLITUSE SIHTGRUPP:
Õpetajad, terapeudid, personalijuhid, haiglapersonal, psühholoogid, õed, arstid, ämmaemandad, hingehoidjad, doulad, lastekaitsetöötajad ja kõik teised, keda huvitab leinaja toetamine või leinaprotsessi parem mõistmine.

ÕPIVÄLJUNDID: Kuruse läbinu teab peamisi leinareaktsioone, mõistab leina laiemalt ja oskab olla toeks leinavale inimesele

KOOLITUST VIIB LÄBI leinanõustaja Meeli Laane, kes on väljaõppe saanud nii Ühendkuningriikides kui ka Ameerika Ühendriikides lisaks transpersonaalse psühhoteraapia taustale. Meeli Laane on läbinud “The Grief Recovery Method” süvaväljaõppe esmareageerijate koolitamiseks (ei ole kriisinõustamine). Meeli koolitab terapeute leina teemal ning samuti leinajaid ja leinaja toetajaid.

2022a toimub koolitus:

 • – 10. oktoober, kell 10.00-16.00

Praktikagrupp, mis keskendub kuulamisoskuste arendamisele on järgnevatel kuupäevadel:

 • – 05.09. kell 18.00-19.30
 • – 17.10. kell 18.00-19.30

Asukoht: Zoomi keskkond

Maht: 10 ak t, sh 2 ak t praktikagrupis osalemist

TASU:

 • – Juulikuise koolituse salvestus soodushinnaga 49,50 eurot kuni 31.08.2022
 • – 10.10.22 koolituse soodustuhind 79 eur (ostes ennem 10. september, 2022), täishind 99 eur

Tõend väljastatakse kõigile koolitusel osalenuile soovi korral.

REGISTREERU KOOLITUSELE:

vali sobiv lahendus ostukorvi!

You Might Also Like

etET